Tampodruk / Tampondruku

Któż z nas choć raz dziennie nie używa długopisu lub ołówka i szukając klucza, nie chwyta za łatwy do znalezienia brelok czy nie spogląda na zegar? Tak proste czynności mogą okazać się doskonałym polem do reklamy dla różnych przedsiębiorców. Jak to możliwe? Wystarczy, że na różnych przedmiotach codziennego użytku pojawi się logo z nazwą danej firmy. Szyby samochodowe, panele z wnętrza pojazdów, napisy na butelkach, obudowa sprzętu AGD , a w branży medycznej strzykawki, injektory oraz wstrzykiwacze, to doskonałe miejsce na tego typu nadruki. W ten sposób marka będzie utrwalała się w świadomości konsumentów, wywołując w ich pamięci pozytywne skojarzenia. Poza tym będzie kojarzyła się także z niezbędnością oraz użytecznością, co dla wielu firm jest pożądanym celem. Jak spersonalizować zatem atrakcyjne dla konsumentów gadżety? Jednym ze skutecznych sposobów na to, aby oznakować różnego rodzaju przedmioty swoim logo, jest tampondruk.

Co to jest tampondruk?

Tampondruk to nic innego jak popularna technika druku pośredniego, w którym obraz przenoszony jest z matrycy na podłoże docelowe za pomocą tamponu silikonowego. Fachowo nazywa się go tamponem drukarskim. Metoda ta nie wymaga dużych nakładów finansowych i przebiega według ściśle określonego schematu. Do nadruku niezbędne są: tamponiarka, czyli maszyna tampodrukowa, matryca, wspomniany już tampon, a także sama farba. Warto zaznaczyć, że ta technika jest szybka i sprawdza się na wielu powierzchniach. Na początku najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie matrycy. Projekt zostaje wydrukowany na diapozytywie. Zostaje ona umieszczona na światłoczułej płytce. Ta trafia na jakiś czas do naświetlarki. W ten sposób zyska wyżłobienia zgodne z wydrukowanym i pożądanym projektem. W późniejszym etapie nadruku znajdzie się w nich farba, którą tampon przeniesie ostatecznie na dany przedmiot. Gotowa matryca trafia do tamponiarki. Do jej wielkości (a zatem i rozmiarów całego projektu) dobiera się odpowiedni tampon. Kolejnym krokiem jest już pokrycie matrycy samą farbą. Jej nadmiar usuwa się z matrycy tampodrukowej przez przesuwający się po jej powierzchni pierścień, będący częścią kałamarza farbowego. Zazwyczaj wykonany jest on z ceramiki albo metalu lub tworzywa sztucznego. Następnie tampon dociska się do matrycy w taki sposób, aby farba z wzorem przeniosła się na niego, a stamtąd na zadrukowane podłoże. Po tej czynności stempel zostaje dociśnięty do zadrukowywanego przedmiotu. Jak nietrudno się domyślić, bardzo ważnym czynnikiem w tej technice jest odpowiedni dobór farby do znakowanego gadżetu. Firma Keller oferuje swoim klientom farby rozpuszczalnikowe i utrwalane UV do tampodruku. Dzięki temu nadruk staje się wręcz nieusuwalny z danego gadżetu. Farby tampodrukowe powstają w oparciu o wzornik kolorystyczny RAL oraz Pantone.

Gdzie sprawdzi się tampondruk?

Technika druku jaką jest tampondruk, sprawdzi się na bardzo zróżnicowanych powierzchniach – zwłaszcza tych nierównych czy też nieregularnych. To technika idealna na oznakowanie m.in. długopisów, ołówków, części samochodowych, breloków, zegarków, zabawek, gadżetów antystresowych, elementach i panelach AGD, tabletkach, pastylkach i drażetkach (przy użyciu specjalnych farb spożywczych). Występuje też w elementach wyposażenia wnętrz (np. listwy, zakończenia meblowe) czy akcesoriach medycznych (strzykawki, wstrzykiwacze i injektory). Jednym słowem wszelkich przedmiotów, z których wiele osób korzysta w zasadzie każdego dnia. Mnóstwo zainteresowanych użyciem tej techniki w celu oznaczenia firmowych gadżetów zastanawia się jednak nad trwałością nadruku na różnego rodzaju powierzchniach. W tym przypadku wszystko zależy m.in. od zastosowanej podczas procesu farby drukarskiej. Dobierając jej rodzaj, trzeba mieć oczywiście na uwadze zadrukowywany materiał. Jeśli wybór będzie odpowiedni, to oznakowanie bez przeszkód może trwale pojawić się na powierzchniach szklanych, gumowych, metalowych, plastikowych czy nawet drewnianych. Gama produktów do wykorzystania w promocji swojej firmy jest tu zatem bardzo szeroka, co zdecydowanie przemawia na korzyść tampodruku.

Jaka jest jakość tampodruku?

Logotypy nanoszone techniką tampondruku są czytelne, wyraźne oraz idealnie odwzorowujące oryginalny wygląd danej grafiki. Ich jakość zależna jest jednak od trzech podstawowych czynników. Po pierwsze niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego tamponu do materiału, na którym ma powstać nadruk. Większość z takich tamponów silikonowych jest okrągła czy prostokątna, ale i zdarzają się takie w kształcie listwy. Tampony mogą mieć płaskie lub wypukłe powierzchnie drukujące. W procesie znakowania istotna jest pewna reguła. Do druku na przedmiotach płaskich zaleca się stosowanie tamponów o mniejszym kącie wierzchołkowym. W przypadku znakowania różnego rodzaju wypukłości lepiej zastosować natomiast tampony o zdecydowanie większym kącie druku. Warto także pamiętać, że im twardszy tampon, tym lepsze daje on efekty. Taki rodzaj stempla nie może być jednak stosowany w maszynach o niewielkiej sile docisku i przy druku na przedmiotach bardzo delikatnych. Warto zaznaczyć, że firma Keller posiada własną pracownię tamponów drukarskich, gdzie nasi klienci mogą zamówić model o dowolnym kształcie, twardości oraz innych spersonalizowanych parametrach. Więcej informacji można znaleźć na stronie: KATALOG TAMPONÓW DRUKARSKICH. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednio przygotowana matryca. Trzecim, ostatnim już punktem, jest farba dobrana do zadrukowywanej powierzchni. Wszystko to ma wpływ na to, jaki będzie efekt końcowy tego procesu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że tampondruk sprawdza się na bardzo trudnych powierzchniach, a jakość tej metody satysfakcjonuje szerokie grono osób.

Tampodruk – zalety metody drukarskiej

Wśród zalet tampodruku wymienić można kilka aspektów. Istotną rolę odgrywa tutaj niska cena realizacji usług. Tampodruk sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach, które dopiero co wkraczają na rynek i nie chcą inwestować ogromnych środków finansowych w promocję firmy. Kolejnym atutem jest wysoka jakość odwzorowania oryginału. To bardzo ważna kwestia zwłaszcza dla tych, którzy w swoich logach posiadają drobne elementy graficzne. Korzystając z tampodruku ma się pewność, że zostaną one właściwie odzwierciedlone na różnego rodzaju gadżetach. Zaletą jest również szeroka gama produktów, które można oznakować. Gadżety wykonane ze szkła, tworzywa sztucznego, metalu, drewna, gumy czy tkanin takich jak ekoskóra nie stanowią tu jakiegokolwiek problemu. Dzięki temu można wybrać do promocji produkty odzwierciedlające to, czym właściwie zajmuje się dana firma i bez przeszkód nanieść na nie swoje logo. Ogromne znaczenie ma także duża wydajność tej techniki. W ciągu godziny można oznakować ponad 1000 sztuk różnych gadżetów, co przekłada się na efektywną promocję danego przedsiębiorstwa lub jakiegoś wydarzenia w bardzo krótkim czasie. W kryzysowych sytuacjach ma to częstokrotnie kluczowe znaczenie.

Pole zadruku

Warto mieć na uwadze funkcjonowanie samej tamponiarki i specyfiki działania tej techniki. Przede wszystkim chodzi tu o pole znakowania. Obszar maksymalnego zadruku to zazwyczaj około 70 x 20 mm przy podłużnych nadrukach i 50 x 50 mm przy nadrukach kwadratowych. Jednak konstruktorzy maszyn z firmy Keller, projektując urządzenia pod indywidualne wymagania klienta i jego linii produkcyjnej, są w stanie opracować pole znacznie przekraczające typowy obszar powierzchni zadruku.